Meet our team! Names are listed alphabetically.

K-8 Administration & Support Staff

Michael Boardman

Michael Boardman

K-8 Technology Specialist

David Bradley

David Bradley

Chef / Nutrition Director

Jillian Crocker

Jillian Crocker

School Farmer

Margarita Cruz

Margarita Cruz

K-8 ESOL Teacher

Jake Egolf

Jake Egolf

Nutrition Staff

Markecia Jacobs

Markecia Jacobs

Business Manager, Personnel & Budget

David Keevers

David Keevers

Media Clerk, Maintenance

Jim Kessenich

Jim Kessenich

Maintenance Director

Martha Kessenich

Martha Kessenich

Business Manager, Accounting & Cash Management

Luyanda Koboka

Luyanda Koboka

Nutrition Staff

Rhiannen Laurent

Rhiannen Laurent

Dean of Academic Growth

Nichole Lupo

Nichole Lupo

School Farm Specialist

Robert Lupo

Robert Lupo

Sous Chef / Assistant Nutrition Director

Chuck Meadows

Chuck Meadows

Executive Director

Lea Price

Lea Price

Nutrition Staff

Brittany Sanders

Brittany Sanders

Nutrition Staff

Lindy Settevendemie

Lindy Settevendemie

K-8 MTSS Coordinator

Paige Teusink

Paige Teusink

Business Manager, Advancement & Marketing

Naomi Whiters

Naomi Whiters

504 Coordinator

Elementary Campus Faculty & Staff

Nicole Agadoni

Nicole Agadoni

3rd Grade Teacher

Rachel Alsher

Rachel Alsher

Learning Lab Specialist

DeIvory Armstead

DeIvory Armstead

3rd Grade Teacher

Monica Arrington

Monica Arrington

2nd Grade Teacher

Delun Attwooll

Delun Attwooll

2nd Grade Teacher

Caroline Berney

Caroline Berney

Kindergarten Teacher

Natalie Caudle

Natalie Caudle

ESS Department Chair

Noel Christy

Noel Christy

2nd & 3rd Grade EIP

Yuqi Chen

Yuqi Chen

4th Grade Teacher - Year 2 CREATE Resident

Erin Collins

Erin Collins

2nd Grade Teacher

Emily Conners

Emily Conners

4th Grade Teacher

Kristen Daniel

Kristen Daniel

PE Coach

Kelly Dennis

Kelly Dennis

Student Information Specialist, Elementary Campus

Alyccia Denson

Alyccia Denson

Kindergarten Teacher (CREATE resident)

Katie Derichsweiler

Katie Derichsweiler

5th Grade Teacher

Evie Dietz

Evie Dietz

2nd Grade Teacher

Adrian Douglas

Adrian Douglas

5th Grade Teacher

Maya Ferguson

Maya Ferguson

Adjunct Faculty Member

Shamier Gantt

Shamier Gantt

Learning Lab Specialist

Kristen German

Kristen German

3rd Grade Teacher

Mallory Godicheau

Mallory Godicheau

3rd Grade Teacher

Veleta Greer

Veleta Greer

K-2nd Grade Instructional Coach

Allyson Hage

Allyson Hage

4th Grade Teacher

Leigh Hicks

Leigh Hicks

School Nurse

Brianna Holmes

Brianna Holmes

Kindergarten Teacher

Camron Johnson

Camron Johnson

Kindergarten Teacher - Year 2 CREATE Resident

Lola Johnson

Lola Johnson

Adjunct Faculty Member

Taria Johnson

Taria Johnson

Adjunct Faculty Member

Carol Keller

Carol Keller

K-5 Art Teacher & After School Program Director

Christine Kellum

Christine Kellum

1st Grade Teacher

Nicole King

Nicole King

Assistant Principal, Elementary Campus

Grace Koh

Grace Koh

Speech Therapist

Heidi Lance

Heidi Lance

1st Grade Teacher

Pamela Lawrence

Pamela Lawrence

2nd Grade Teacher

Katy Lee

Katy Lee

Occupational Therapist

Dakota Lobban

Dakota Lobban

4th Grade Teacher

Shari Lobban

Shari Lobban

2nd-3rd EIP

Nicole Love

Nicole Love

4th Grade Teacher

Molly Maland

Molly Maland

1st Grade Teacher

Brooke McGhee

Brooke McGhee

K-1st EIP

Kelly McKenzie

Kelly McKenzie

Learning Lab Specialist

Arin McLaughlin

Arin McLaughlin

Adjunct Faculty Member

Lesley Michaels

Lesley Michaels

3rd-5th Grade Instructional Coach

Antonia Morales

Antonia Morales

1st Grade Teacher

Kimberly Moran

Kimberly Moran

Front Desk Receptionist

Tawanda Morgan

Tawanda Morgan

Kindergarten Teacher

Casey Morris

Casey Morris

1st Grade Teacher

Terry Nagurney

Terry Nagurney

School Psychologist

Nancy Newton

Nancy Newton

2nd Grade Teacher

Maria Paez

Maria Paez

K-5th Grade Related Arts Associate Teacher

Christine Price

Christine Price

4th Grade Teacher - Year 2 CREATE Resident

Jaquoia Rockmore

Jaquoia Rockmore

Kindergarten Teacher

Makisha Rogers

Makisha Rogers

K- 5th Grade Instructional Technology Specialist

Brittnay Sattler

Brittnay Sattler

Kindergarten Teacher

Jessica Shelley

Jessica Shelley

K-5th Grade Teacher Librarian

Stephen Smith

Stephen Smith

5th Grade Teacher

Ayoka Stewart

Ayoka Stewart

3rd Grade Teacher

Traci Stinson

Traci Stinson

Learning Lab Specialist

Toni Sulmers

Toni Sulmers

3rd Grade Teacher

Susan Taylor

Susan Taylor

5th Grade Teacher

Heather Tomlinson

Heather Tomlinson

Kindergarten Teacher

Jessie Turton

Jessie Turton

1st Grade Teacher

Leslie Jo Tottenham

Leslie Jo Tottenham

School Counselor & Test Coordinator (K-5)

Vincent Vilello

Vincent Vilello

5th Grade Teacher

Christian Wade

Christian Wade

4th Grade Teacher

Annette Wawerna

Annette Wawerna

K-5 Music Teacher

Elizabeth Wilke

Elizabeth Wilke

Front Desk Receptionist

Marquavious White

Marquavious White

Adjunct Faculty Member

Lesley Wood

Lesley Wood

5th Grade ESS Teacher

Lara Zelski

Lara Zelski

Principal, Elementary Campus

Middle Campus Faculty & Staff

Humaira Afzal

Humaira Afzal

6th/7th Grade Mathematics Teacher

Tova Baruch

Tova Baruch

6th/7th Grade Design Teacher

Desiree Bennett

Desiree Bennett

6th/7th Grade Mathematics ESS Teacher

Stefanie Brown

Stefanie Brown

8th Grade Mathematics ESS Teacher

Nathan Bubes

Nathan Bubes

7th/8th Grade Visual Arts Teacher

Santina Cambor

Santina Cambor

6th/7th Grade Individuals & Societies Teacher, Director of After School Activities & Athletics

Angela Carter-Thomas

Angela Carter-Thomas

ESS Associate Teacher

Aleah Clemmons

Aleah Clemmons

7th/8th Grade Mathematics Teacher

Toccara Davenport

Toccara Davenport

6th/7th Sciences Teacher

Jacob Dewey

Jacob Dewey

6th/8th Performing Arts Teacher

Monday Draayer

Monday Draayer

7th/8th Language & Literature Teacher

Joshua Feng

Joshua Feng

7th/8th Individuals & Societies Teacher

Heidi Goodwin

Heidi Goodwin

7th/8th Grade Language & Literature Teacher

Leslie Grimes

Leslie Grimes

ESS Associate Teacher

Jenelle Hanes

Jenelle Hanes

Middle Campus Operations Manager

Nickey Hardon

Nickey Hardon

Instructional Coach

Alina Hinton

Alina Hinton

7th/8th Physical & Health Education Teacher

Trey Jackson

Trey Jackson

6th/7th Grade Sciences ESS Teacher

Ayana Johnson

Ayana Johnson

Adjunct Faculty Member

Christina Jones

Christina Jones

6th/7th Sciences Teacher

Kristin Lee

Kristin Lee

Middle Campus Counselor & High School Transition Coordinator

Aubrey Lemon

Aubrey Lemon

6th/7th Grade Physical & Health Education Teacher

Terri Linahan

Terri Linahan

Middle Campus Media Center Specialist

Maria McFeeley

Maria McFeeley

Middle Campus Student Information Specialist / 6th & 7th Grade Trip Coordinator

Dottie Pettes

Dottie Pettes

6th/7th Grade Individuals & Societies ESS Teacher

Detric Prather

Detric Prather

Adjunct Faculty Member

Roberto Rios

Roberto Rios

8th Grade Individuals & Societies and Heritage Speakers ESS Teacher

Leslye Ryan

Leslye Ryan

School Nurse

Mark Sanders

Mark Sanders

Middle Campus Principal

Ed Santos

Ed Santos

Facilities Manager

Dale Scott

Dale Scott

IB Middle Years Programme Coordinator

Talishia Sims

Talishia Sims

6th/7th Grade Language & Literature Teacher

Emily Stapp

Emily Stapp

MIddle Campus ESS Department Chair

Sammy Struttmann

Sammy Struttmann

7th/8th Grade Design Teacher

Dyan Taylor

Dyan Taylor

7th/8th Grade Spanish Teacher

NaTasha Woody

NaTasha Woody

Assistant Principal, Middle Campus

Rebekah Wright

Rebekah Wright

6th/7th Spanish Teacher